Valminud on uurimustöö professor Gottfried Albrecht Germanni ekskursioonist

Avaldatud 8.02.2021

1804. aastal  toimus Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia esimese direktori Gottfried Albrecht Germanni juhtimisel botaanika ekskursioon Soome. Uurimustöö ekskursioonist koostasid Wolfgang Ilg, Heldur Sander ja Ari T. Taponen. 

11. juunil 1804 asus professor G. A. Germann koos kuue Tartu Ülikooli tudengiga teele botaanikaekskursioonile. Viie nädalaga jõuti Narva, Peterburi, Viiburi ja Hamina kaudu Savonlinna Soomes. Päevikupidamine tehti ülesandeks 19-aastasele arstiteaduse tudengile J. L. Jochmannile. Käsikirjaline päevik on hoiul Tartu Ülikooli raamatukogus.  

Kommenteeritud reisipäeviku ja seda täiendava uurimuse avaldasid Wolfgang Ilg, Heldur Sander ja Ari T. Taponen Regensbergi Botaanika Seltsi ajakirjas Hoppea – Denkschriften der Regensburgischen Botanischen Gesellschaft. Uurimus keskendub reisil osalenud isikutele, täpsustab marsruuti ning esitab reisikirjas mainitud taimede nimekirja. Päevikut ei kasutanud Jochmann siiski ainult teekonnal leitud taimede dokumenteerimiseks, vaid ta kirjeldas ka loodusmälestisi ning kohtumisi mõjukate inimeste, oma kaasmaalaste ja võõrastega, eelkõige aga noorte inimeste ja sõduritega, maalides üksikasjaliku pildi nende mundritest ning tutvustades sõjalaevu. Lisaks jutustas ta reisil ette tulnud ebamugavustest seoses transpordivahendite ja reisidokumentidega. J. L. Jochmanni käsikiri sisaldab ülestähendusi kokku kaheksa nädalat kestnud reisi esimesest viiest nädalast.  

Uurimust ja reisikirja saab lugeda SIIT.   

Seesama reisipäevik on kommenteeritult avaldatud ka teises värskelt ilmunud väljaandes – Horst Gundlachi koostatud Jochmanni-uurimuste neljandas osas Die Brüder Jochmann aus Pernau: Getrennte baltische Lebenswege, mille 2020. aastal avaldas kirjastus Universitätsverlag Winter Heidelbergis. 

G. A. Germann oli aastail 1802-1809 Tartu Ülikooli loodusteaduste ja botaanika professor, kelle töökohustusesse kuulus ka loodusmuuseumi (Naturalien Kabinet) juhtimine. 1803. aastal rajas ta Tartu Ülikooli botaanikaaia ja oli ka selle esimene juhataja. 1804. aasta reisil päevikut pidanud tudengist J. L Jochmannist sai hiljem Tartu Ülikooli kirurgiakliiniku juhataja. G. A. Germann oli ka Regensburgi Botaanikaseltsi liige.  

Lisainfo:

TÜ loodusmuuseum

Tel 737 6076

loodusmuuseum@ut.ee