Püsikute aed

Püsikupeenraid leiab botaanikaaiast kõikjalt. Suvel on ajavahemikke, mil meie liigilised kollektsioonid peavad väikest pausi õitsemises. Neid vaheaegu täidavad edukalt erinevad püsililled.

Alpinaariumi viiva tee äärest ja ka aia Kroonuaia tänava poolsest osast võib leida astilbede sorte, tiigiäärsetest peenardest Eestis aretatud liiliasorte. Tähelepanu väärivad kindlasti väga kaunid ja Eesti kliimasse suurepäraselt sobivad perekond Ahse aretatud päevaliiliasordid tiigi tagakaldal.

Ajaloolise linnamüüri taga nõlval asub 60 sordiga aedvõhumõõga kollektsioon, mida külastajad vaatamata nende suhteliselt lühikesele õitseajale meelsasti naudivad. Ka siin kasvab põnevaid sorte Eesti iirisearetajatelt. Maikuus ilmestavad seda nõlva aga nõeljalehise leeklille erksad värvilaigud.

Linnamüüri ees olev arheoloogiliste kaevetööde tulemusel tekkinud org on pärast müüri restaureerimist 1995. aastal kujundatud samuti püsikute aiaks. Siin on tooniandvad eelkõige kõrgekasvulised liigid - lursslill (Cimicifuga), kobarpea (Ligularia), siidpööris (Miscanthus), rabarber (Rheum), karusõrg (Acanthus), stepirohi (Stipa) jt.

Püsikute org on meie aias külmade tuulte eest üks paremini kaitstud kasvukoht ja see ahvatles seal katsetama ka soojalembesemate puude-põõsaste kasvatamisega. Siit võib leida kõmri lodjapuu (Viburnum bodnantense) ja kortsulise lodjapuu (Viburnum rhytidophylloides) sorte, jaapani kontpuu (Cornus cousa) ja väikese lõuna-mooruspuu (Morus australis), kes on mitmeid aastaid siin ka enam-vähem vastu pidanud. Lõunapäikesele avatud nõlval tunnevad end aga väga hästi juba päris suureks kasvanud hõlmikpuu (Ginkgo biloba) ja tulbipuu (Liriodendron tulipifera)