Näitus “Kujutletud loomad” Tartu Ülikooli botaanikaaias 8. septembrini

Avaldatud 25.06.2019

Kunstnik-animalist Sándor Martin Sterni ja tema animalistikaringi õpilaste loomajoonistuste ja maalide näitus kaunistab sügiseni botaanikaaia aeda, palmihoonet ja õppeklassi.

Sándor Martin Sterni kunagistest õpilastest astuvad oma töödega üles Kadri Roosi, Karmen ja Katrin Haiba, Lea Armväärt, Margot Kask ja Nora Rahumägi.

Margot Kask, kunstnik, kunstinäituste kuraator ja kunstiõpetaja: „Sándor Stern õpetas meile eelkõige realistlikku kujutamist vormi märkamise ja joone juhtimise kaudu. Oma loomingulises arengus oleme ekselnud siia-sinna ja leidnud ilmselt muudki, aga vormitunnetus on meie töödes siiani olulisel kohal. Ma usun, et oleme kõik temalt päranduseks saanud must-valge mõtlemise oskuse, aga värvikasutuse puhul irdume Sterni alalhoidlikust, loodust järgivast lähenemisest, mida võib näha tema töödes, näiteks loomaaia teabetahvlitel ja postmarkidel. Loomaliikide, parimal juhul ka isendite-indiviidide äratuntavus on meile jätkuvalt üheks eesmärgiks. Vaimustume elavusest, meid inspireerib hetkemulje ja tõlgendusvabadus ning seetõttu on meie joonistused-maalid enamasti põgusad, üldistatud ja valikulise teabega, mis ka joonistusele ja maalile väljendusvahenditena eriomane.“

Näitusel saab näha loomaaedades, aga ka looduses ja tallis üles joonistatud loomi. Lisaks õpilaste töödele on pandud välja ka õpetaja originaalakvarelle. Loomaaias oma loometeed alustanud ja õpetaja Sándori käest kunstipisiku saanuna on osa tema õpilastest hiljem kunsti edasi õppinud, osa jätkanud loomade joonistamist õhinapõhiselt ja iseseisvalt. Mitmed neist töötavad visuaalkultuuri vallas.

Näitus Tartu Ülikooli botaanikaaias jääb avatuks kuni 8. septembrini. Näituse külastamine palmihoones ja õppeklassis botaanikaaia piletiga, avamaal tasuta.

Lisainfo:

TÜ botaanikaaed

Tel 737 6180

www.botaanikaaed.ut.ee