Juunikuine Loodusvaatluste maraton ootab inimesi vaatlusaladest teada andma

Avaldatud 18.03.2020

Järjekorras kolmas Loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 6.–7. juunil. Kuni 24. maini saavad kõik soovijad oma vaatlusaladest korraldajatele teada anda.

Maratonialad on üldjuhul avalikud, et kõik huvilised saaksid osaleda, aga on võimalik korraldada ka privaatne vaatluspunkt eramaal, et pere ja sõpradega loodust avastada. “Vaatlusalaks sobib park, niit või enda koduümbrus, kus kohalikke liike leidub. Vaatlusala võib registreerida iga loodushuviline, selleks ei pea olema loodusteadlane,” rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Vaadeldud liigid sisestatakse andmebaasi, mis on avalikult kõigile huvilistele nähtav eElurikkuse portaalisKogutud andmed on oluline täiendus teadlaste ja looduskaitsjate andmekogudele.

Loodusvaatluste maraton on kolmandat aastat toimuv harrastusteaduse sündmus, mis kasutab rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Seda tehakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös. Vaatlusmaratoni peakorraldajad on TÜ loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja portaal Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa kuuendat aastat toimuva Loodusfestivali programmist, mis toimub augustis.

2019. aastal oli üle Eesti 30 vaatlusala, kus tehti 4100 loodusvaatlust, maratoniga seotud sündmustel osales üle 500 inimese. Aastal 2018 pärjati vaatlusmaraton Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. Üle-eestiline ettevõtmine sai 2019. aasta alguses tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.  

Loodusvaatluste maratoni koduleht, alade registreerimine: www.loodusfestival.ee/lvm

Loodusvaatluste maratoni Facebooki leht: www.facebook.com/loodusvaatlustemaraton

Uudise illustreerimiseks võib kasutada fotosid (palume võimalusel faili nimes olevale autorile viidata): http://bit.ly/3a0lvts

NB! Vaatlusi tehes palume järgida 2 + 2 reeglit.

Loodusvaatluste maraton Covid-19 olukorras

Sellel aastal on maratoni toimumisele pannud oma pitseri Covid-19 ning riigis kehtestatud eriolukord. Kuna hetkel pole võimalik prognoosida, millised piirangud maratoni ajal kehtivad, siis peame lähtuma 2 + 2 reeglist. See tähendab, et ei saa korraldada ettekandeid, rühmadega loodusretki või muid grupiviisilisi tegevusi. Võimalik on registreerida avalikke ja privaatseid vaatlusalasid. Kui selgub, et enne vaatlusmaratoni toimumist on lubatud ka grupiviisilised tegevused, siis võivad avalike vaatlusalade koordinaatorid juhendatud vaatlusretki või loenguid riiklikult kehtestatud nõudeid arvesse võttes programmi lisada. Sel juhul levitavad seda infot alade koordinaatorid. Soovitame registreerida oma ala eraldi Facebooki sündmusena ning kõige viimast infot just seal jagada. Sel juhul saavad peakorraldajad inimesi juhatada hetkel kehtiva infoni.

Lisainfo:

Veljo Runnel

Loodusvaatluste maratoni 2020 korraldaja

veljo.runnel@ut.ee

Tel 520 6108Triin Nõu

Loodusvaatluste maratoni 2020 kommunikatsioonijuht

loodusvaatluste.maraton@gmail.com

Tel 5358 5680