Elulõngade aed

Elulõngade aed jääb botaanikaaia jõepoolsest väravast sisenedes paremale poole ja on rajatud 2006. aastal.

Siin saab tutvuda ligi 60 elulõngaliigi ja sordiga. Elulõngade aias leidub nii väikeseõielisi kui ka suureõielisi elulõngasorte ja looduslikke elulõngaliike. Kuni 5 meetri kõrguseks kasvavaid liaane kui ka poolemeetriseid püsikuid ja poolpõõsaid. Meie kollektsioonis on esindatud ka 42 perekond Kivistiku ja üks Eino Kala poolt aretatud hübriidset elulõngasorti

Väikeseõielistest elulõngadest võib näha püst-elulõnga (Clematis recta) ning tervelehise (Clematis integrifolia), jõulise (Clematis × jouiniana) ja alpi (Clematis alpina) elulõnga sorte. Liikidest on esindatud Clematis tibetana, saagjalehine elulõng (Clematis serratifolia), pruunikas elulõng (Clematis fusca), hilis-elulõng (Clematis stans), ida-elulõng (Clematis orientalis) ja Farges'i elulõng (Clematis fargesii)

Väikeseõieliste elulõngade seas on liike ja sorte, mis õitsevad nii üheaastastel kui ka ületalve säilinud võrsetel. Näiteks alpi elulõnga sort ’Estrella’ ei vaja Eesti tingimustes tagasilõikamist ja katmist, sest tema võrsed on külmakindlad ja nad õitsevad vanal puidul.

Elulõngade õitsemine kestab maist kuni külmadeni. Õite värvigamma varieerub valgest tumepunaseni, on eri tooni lillasid pehmest roosast kuni tumeda mustjaslillani.