Eesti looduslike taimede osakond

Tartu Ülikooli botaanikaaias hakati 20. sajandi alguses (1919-1923) professor F.Bucholtzi  juhtimisel kasvatama Eesti kohaliku taimestiku liike eraldi osakonnas. Erinevatel aastakümnetel on siin toimunud palju muutusi. Aastatel 2015-2018 läbis Eesti looduslike taimede osakond põhjaliku uuenduskuuri, mis valmis Eesti  Vabariigi 100. aastapäevaks.

Osakonna 1200 ruutmeetril on taimed istutatud vabakujulistele ääristatud peenardele vastavalt looduslikult erinevatele kasvukohtadele, tänu millele saab iga külastaja lähemalt tutvuda erinevate metsa- ja niidutüüpidega ning teiste huvitavate eriilmeliste kasvukohtadega. Igal kasvukohal on ka omad tunnusliigid, mis taimede nimesiltidel on tähisega  – T.

Kohaliku floora pärismaistest liikidest on esindatud ligi pooled ehk 700 liiki, sealhulgas looduskaitsealustest (tähisega LK) taimedest 110 liiki.

Looduses võib igal aastal märgata muutusi taimede kooslustes, nii on ka Eesti looduslike taimede osakonnas iga aasta ja ka aastaaeg aastati erinev. Muutuv on juba tuttavate liikide arvukus ja nende õitekirevus ning usinad taimehuvilised võivad leida ka uusi põnevaid liike.